Farské oznamy v týždni od 2. novembrado 8. novembra 2020

Všetkých svätých, slávnosť

Terany

 

Dátum

Liturgické slávenie

Čas slávenia

Úmysel svätej omše

Po

02.11.

Spomienka na všetkých verných zosnulých

 

+rodičia a príbuzní

St

04.11.

Sv. Karola Borromejského, biskupa, spomienka

 

+obete epidémií

Pi

06.11.

 

 

+obete vojny

So

07.11.

 

 

+mariánski ctitelia

Ne

08.11.

Tridsiata druhá nedeľa

v cezročnom období

 

Za veriacich farnosti

Šipice

 

Dátum

Liturgické slávenie

Čas slávenia

Úmysel svätej ombše

Po

02.11.

Spomienka na všetkých verných zosnulých

 

+všetci veriaci

Ut

03.11.

 

 

+biskupi a kňazi diecézy

Št

05.11.

 

 

+obete terorizmu

Ne

08.11.

Tridsiata druhá nedeľa

v cezročnom období

 

+veriaci farnosti

·     Toho roku úplné odpustky pre tých, ktorí navštívia cintorín a pomodlia sa za zosnulých, ktoré bežne platia len pre dni od 1. do 8. novembra, môžu byť presunuté na ďalšie dni, až do konca novembra. Tieto dni si veriaci môžu ľubovoľne vybrať a nemusia súvisle nasledovať za sebou.

·     Úplné odpustky z 2. novembra, pri príležitosti Spomienky na všetkých verných zosnulých, ktoré môžu získať tí, čo nábožne navštívia chrám alebo kaplnku a pomodlia sa Otče náš a Verím v Boha, môžu byť presunuté aj na iný deň v mesiaci november.

·     Okrem toho starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzať z domu, a to aj z dôvodu obmedzení nariadených verejnou autoritou v čase pandémie, môžu získať odpustky na diaľku.  Stačí ak sa v duchu spoja so spoločenstvom Cirkvi, zrieknu sa akéhokoľvek hriechu s úmyslom splniť akonáhle to bude možné tri ďalšie zvyčajné podmienky (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) a pred obrazom Pána Ježiša alebo Panny Márie sa pomodlia zbožne modlitby za zosnulých. Môžu to byť napríklad ranné chvály alebo vešpery z Liturgie hodín za zosnulých, svätý ruženec, korunka Božieho milosrdenstva alebo iné modlitby za zosnulých, ktoré sa veriaci radi modlia, alebo sa zahĺbia do meditačného čítania jedného z evanjeliových úryvkov ponúkaných v liturgii za zosnulých, alebo vykonajú skutok milosrdenstva, obetujúc Bohu bolesti a útrapy vlastného života.

·     Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a 60. rokom života, ktorí sú celkom zdraví a netrpia žiadnymi ochoreniami, nech sa počas týchto ôsmich piatkov postia takým spôsobom, ako sa zvykneme postiť na Veľký piatok. To znamená, nech sa zdržia mäsitých pokrmov a nech sa najedia dosýta len raz za deň - s tým, že môžu ešte dvakrát požiť menší pokrm.

·     Fórum života má veľmi obmedzené možnosti organizovať kampaň „Sviečka za nenarodené deti“, ktorou financuje svoju celoročnú činnosť a svoje projekty Alexis, Zachráňme životy a Feminy, ktoré pomáhajú nečakane tehotným matkám. Podporiť ochranu života môžete aj darcovskou SMS -kou s textom: DMS(medzera)SVIECKA na číslo 877. Alebo na č. účtu: IBAN SK25 0900 0000 0050 3335 7295. Ďakujeme

        Marek Hraňo

farský administrátor