Kostol Narodenia Panny Márie v Šipiciach

hlavný oltárKostol v ŠipiciachKatolícky kostol Narodenia Panny Márie v Šipiciach bol pôvodne gotický a pochádza z druhej polovice 14. storočia. V rokoch 1722 až 1728 bol barokovo prestavaný. Je jednoloďový s polygonálnym uzáverom presbytéria, krytým lunetovou klenbou.

Na severnej strane presbytéria je pristavaná štvorcová sakrystia krytá valenou klenbou. Do nej vedie sedlový neskorogotický portál. Gotická loď, ktorej zápaný ostroluký kamenný portál sa zachoval, bola po roku 1722 zbarokizovaná. Zároveň bol postavený aj barokový organvý chór. Okolo presbytéria sú gotické oporné piliere. Čelná fasáda má hladký odseknutý trojuholníkový štít s nadstavenou doštennou vežičkou.

Hlavný oltár je barokový z roku okolo 1780, konkávne-konvexného tvaru, s dvoma piliermi a s plastikami svätých apoštolov Petra a Pavla po stranách. Stred tvorí olejomaľba Narodenia Panny Márie. Nadstavec s postrannými plastikami cherubínov má uprostred olejomaľbu Najsvätejšej Trojice.

Krstiteľnica je baroková, kamenná, na štvorcovom podstavci s kalichovou nádržou. Je datovaná z roku 1730.

Voľnné obrazy svätého Jána Nepomuckého a svätého Jozefa patrili k barokovým bočným oltárom z druhej polovice 18. storočia.

Po stranách sa v prednej časti lode nachádzajú bočné oltáre. Na ľavej strane oltár Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a na pravej strane oltár Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

 

Obrázky kostola nájdete TU

 

Virtuálna prehliadka interiéru kostola (vianoce 2012):

Kostol Šipice - vianočná výzdoba

Po kliknutí na obrázok sa aktivuje virtuálna prehliadka

Umiestnenie

Slovakia
48° 13' 25.7736" N, 18° 55' 41.1312" E