Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Pápež František študentom z padovského kolégia: Riskovať a modliť sa

Pápež Franišek v sobotu 23. marca prijal na audiencii vyše 1100 študentov z Kolégia Barbarigo v Padove. V Aule Pavla VI. spontánne odpovedal na ich otázky. Padovské kolégium pozostáva z piatich odborných stredných a vyšších škôl. Traja vybratí študenti si pripravili pre pápeža otázky ohľadom ich študentského i osobného života.
23.03.2019 - 20:55

Kňazi Prešovskej archieparchie sa zúčastnili na duchovných cvičeniach

"Zaujímavé exercičné prednášky známeho kňaza, psychológa a psychiatra umocnili vzácny čas zamyslenia a veľmi dôležitej permanentnej formácie kňazov. Účastníci kňazských exercícií v tomto čase veľkého pôstu mohli pri spoločných modlitbách a sláveniach v kňazskom spoločenstve znova zakúsiť, „aké je dobré a milé, keď bratia žijú pospolu“ (Ž 133)," uvádza Informačné stredisko Prešovskej archieparchie .
23.03.2019 - 20:24

V Španielsku blahorečili laika, lekára a starostu mesta umučeného v r. 1936

Mučeníka z roku 1936 Mariana Mullerata i Soldevilu blahorečil v sobotu 23. marca v katalánskej Tarragone kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. „Sme vždy maličkými tvárou v tvár mučeníkom“ povedal pri blahorečení kardinál Becciu. Blahoslavený Mariano Mullerat i Soldevila zomrel ako 39-ročný s povesťou mučeníka.
23.03.2019 - 19:47

Svätý Otec vymenoval pre Santiago de Chile apoštolského administrátora

Svätý Otec prijal zrieknutie sa úradu vedenia arcidiecézy Santiago de Chile zo strany 77-ročného kardinála Ricarda Ezzatiho Andrella SDB a do čela arcidiecézy vymenoval apoštolského administrátora. Za apoštolského administrátora diecézy Santiago de Chile pápež František vymenoval člena rehole kapucínov Mons. Celestina Aósa Bracu.
23.03.2019 - 19:35

Rakúski biskupi kvôli ekológii nebudú viac investovať do fosílnych palív

Konferencia biskupov Rakúska urobila konkrétny krok v boji proti klimatickým zmenám. Ohlásila, že viac nebude investovať do fosílnych palív. Rozhodnutie neinvestovať do podnikov, ktoré ťažia či produkujú fosílne palivá, sa týka všetkých diecéz a inštitúcií spadajúcich do sféry biskupskej konferencie.
23.03.2019 - 19:17

Venezuelskí biskupi odsúdili zatknutie spolupracovníka opozičného vodcu

Biskupi Venezuely ostro odsúdili zatknutie Roberta Marrera, blízkeho spolupracovníka opozičného vodcu a predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidó zo strany vládnych orgánov. Tie ho obvinili zo sprisahania s cieľom zaútočiť na vedenie režimu prezidenta Nicolása Madura.
23.03.2019 - 18:59

V Montreale napadli nožom kňaza pri slávení rannej omše, útočníka chytili

ektor Oratória svätého Jozefa v kanadskom Montreale páter Claude Grou sa v piatok 22. marca stal terčom útoku nožom počas slávenia omše prenášanej televíziou. Ako informovala arcidiecéza, 77-ročný kňaz utrpel zranenia, ale je mimo vážneho nebezpečenstva. Polícia zaistila 26-ročného útočníka, ktorého motívy zatiaľ neboli objasnené.
23.03.2019 - 18:45

Pápež František kondoloval po správe o potopení trajektu v irackom Mosule

Pápež František zaslal kondolenčný telegram do Iraku, kde sa vo štvrtok 21. marca potopil trajekt na rieke Tigris neďaleko Mosulu na severe krajiny. O život prišlo najmenej 71 osôb, medzi nimi mnoho detí a žien. Preplnený trajekt viezol ľudí pri slávení perzského nového roka Nowruz.
23.03.2019 - 18:21

Pápež ocenil „pomalú turistiku“ katolíckeho združenia mladých turistov

Svätý Otec prijal v piatok 22. marca 2019 na osobitnej audiencii vedúcich a členov katolíckeho združenia Turistické centrum mladých (Centro Turistico Giovanile) pri príležitosti 70. výročia jeho založenia. Ocenil entuziazmus na ich tvárach a adresoval im niekoľko podnetov pre ich činnosť.
23.03.2019 - 18:05

Diecézne stretnutie mimoriadnych rozdávateľov svätého prijímania v Nitre

V Katedrále – Bazilike svätého Emeráma sa zúčastnili svätej omše, ktorej predsedal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po svätej omši nasledovala prednášková časť programu. Pripravili ju veľprepošt Nitrianskej kapituly Mons. Štefan Vallo a špirituál Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre Miroslav Hafera.
23.03.2019 - 17:42

Rešpektujme ľudské právo na prístup k pitnej vode, píše pápež František

Pápež František zaslal posolstvo ku Svetovému dňu vody. V posolstve adresovanom generálnemu riaditeľovi Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo FAO Josému Grazianovi da Silva pripomína, že voda je nevyhnutná pre rovnováhu ekosystémov a prežitie človeka a je potrebné ju spravovať a chrániť pred kontaminovaním či plytvaním.
23.03.2019 - 17:23

V Nitre na Lukovom Dvore požehnali dom miestneho duchovného centra

Toto Duchovné centrum Lukov Dvor vedú misionári Najsvätejšie Srdca Ježišovho spolu so sestrami Našej milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho z Kiribati. Zakrátko do neho príde aj komunita sestier Congregatio Jesu. Centrum sa nachádza dva kilometre od Nitry. V okolí dvoch budov je veľký park s chodníkmi, kaplnkou, krížovou cestou a ihriskom.
23.03.2019 - 17:05

Svätá stolica v OSN: Genderová ideológia znamená pre ľudstvo krok späť

Vatikánsky predstaviteľ pri úradoch Spojených národov v New Yorku vystúpil s príspevkom na tému genderovej ideológie. Pripomenul slová pápeža Františka: nechceme nikoho diskriminovať, ale ide o nebezpečenstvo pre ľudstvo. Príhovor prinášame v plnom znení.
22.03.2019 - 13:55

Biskup José L. Mumbiela: V Kazachstane rastie počet veriacich a farností

Biskup José Luis Mumbiela žije a pôsobí v Kazachstane od roku 1998. Už 20 rokov je svedkom rastu malej miestnej katolíckej komunity. Keďže katolíci tvoria iba jedno percento obyvateľstva, tento proces je veľmi pomalý. Postupne však rastie počet veriacich a farností.
22.03.2019 - 13:31

Zomrel biskup Jozef Viktor Adamec, ktorý pôsobil v Spojených štátoch

V stredu 20. marca 2019 zomrel biskup Mons. Jozef Viktor Adamec, emeritný biskup diecézy Altoona-Johnstown v USA. Aktívne sa zaujímal o život Cirkvi na Slovensku, ktorú mnohorako podporoval. Na Cyrilometodskej púti 5. júla 2007 bol celebrantom a kazateľom. Pred smrťou ho navštívil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Pri rozlúčke ho uistil o modlitbe za Slovensko, konkrétne za Nitriansku diecézu.
22.03.2019 - 13:19

Pápež prijal parlamentnú delegáciu zo Slovenskej a Českej republiky

V plnom znení prinášame pozdravný príhovor Svätého Otca Františka delegácii parlamentných predstaviteľov Českej republiky a Slovenskej republiky, ktorú prijal na osobitnej audiencii v Sále bibliotéky Apoštolského paláca vo Vatikáne v piatok 22. marca 2019 dopoludnia. Delegáciu viedli predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček.
22.03.2019 - 12:45

U saleziánov zneli zhudobnené žalmy, ale aj básne Rúfusa a Zvonického

Na druhú pôstnu nedeľu zneli v Saleziánskom stredisku na Mamateyovej ulici v Bratislave zvuky gitary. Dvaja Saleziáni predviedli niektoré zo žalmov, ktoré zhudobnili. Na koncerte však neodzneli len zhudobnené žalmy. Umelci ponúkli piesne s básňami Milana Rúfusa či Gorazda Zvonického.
22.03.2019 - 12:28

Na pôstnej polievke s košickými biskupmi vyzbierali vyše 1 500 eur

Dobročinné pôstne podujatie s názvom „Pôstna polievka“, ktoré je súčasťou pôstnej charitatívnej akcie Katolíckeho hnutia žien Slovenska Podeľme sa, bol aj tento rok v priestoroch Dominikánskeho centra Veritas. Tak ako minulý rok, opäť pôstnu polievku rozdávali košickí biskupi Mons. Bernard Bober a Mons. Marek Forgáč.
22.03.2019 - 11:59

Podporme Deň počatého dieťaťa, vyzývajú organizátori pochodu za život 

"Podporujeme Deň počatého dieťaťa a pozývame všetkých, aby si 25. marca pripli bielu stužku. Tohtoročný 15. ročník kampane pripomína, že záleží na živote každej ľudskej bytosti. A je to skutočne tak. Aj nenarodené deti sú takí istí ľudia ako my a preto na ich živote záleží úplne rovnako ako na živote kohokoľvek z nás," vysvetľuje Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život. 
22.03.2019 - 11:45

Študenti v Bratislave pripravili pre svojich spolužiakov oslavu počatín

Každý z nás oslavuje svoje narodeniny a meniny. Oslavovali ste však už niekedy svoje počatiny? Práve tento, v našich životoch veľmi podstatný okamih lásky našich rodičov si pripomenuli študenti z Univerzitného pastoračného centra v Bratislave a pripravili pre svojich spolužiakov oslavu počatín.
22.03.2019 - 11:39

Pozvánka na 40-hodinovú modlitbovú reťaz za záchranu počatých detí

Od najbližšej soboty do nedele sa uskutoční 40-hodinová modlitbová reťaz za záchranu počatých detí. Zapojiť sa je možné odkiaľkoľvek - stačí sa zapísať do formulára, ktorý je možné nájsť TU. Do modlitbovej reťaze pozýva iniciatíva 40 dní za život.
22.03.2019 - 11:26

Biskupi v ČR napísali list ku Dňu modlitieb za úctu k počatému životu

Českí a moravskí biskupi napísali spoločný pastiersky list ku Dňu modlitieb za úctu k počatému životu (25. marca 2019). Kňazi ho budú čítať v nedeľu v kostoloch. Prinášame ho v plnom znení.
22.03.2019 - 11:00

Na konferencii Vyber si život sa bude v Žiline hovoriť o ochrane života

V sobotu 23. marca 2019 sa v priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja uskutoční ďalší ročník konferencie Vyber si život. Prednášajúci budú tento rok hovoriť o ochrane života na všetkých úrovniach politiky. Záštitu nad konferenciou prevzali europoslankyňa Anna Záborská a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
22.03.2019 - 10:43

Leonardov obraz „Sv. Hieronym v púšti“ vystavili pri Námestí sv. Petra

Za účasti riaditeľky Vatikánskych múzeí Barbary Jatta otvorili v ľavom krídle pri kolonáde na Námestí sv. Petra (Braccio di Carlo Magno) výstavu sprístupňujúcu širokej verejnosti olejomaľbu Leonarda da Vinciho „Sv. Hieronym v púšti“. Príbeh sv. Hieronyma reprezentovaný obrazom približujú aj vybrané myšlienky z katechézy emeritného pápeža Benedikta XVI.
22.03.2019 - 10:28

Pápež František otvoril výchovný projekt „Programovanie pre mier“

Svätý Otec navštívil vatikánsku kanceláriu Pápežskej nadácie Scholas Occurentes (Školy dialógu), aby spustil jej medzinárodný projekt pre mladých a zapojil sa s nimi do dialógu cez videokonferenciu. Novootvorený projekt s názvom „Programovanie pre mier“ má umožniť miliónom mladým, aby sa počas roka naučili programovať s etickým uhlom pohľadu, v zameraní na vytváranie pokoja.
22.03.2019 - 10:01