Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Hlavný hygienik o kritériách pre kostoly otvorené v čase mimo bohoslužieb

Na súkromnej bohoslužbe sa môže zúčastniť len celebrant a nevyhnutná asistencia, prípadne technický pracovník, ktorý zabezpečuje prenos pre veriacich. Počas súkromnej bohoslužby iní ľudia nemôžu do kostola vstupovať. Mimo konania bohoslužieb kostoly môžu byť otvorené, avšak je potrebné zabezpečiť požadované kritériá.
06.04.2020 - 13:19

Exercície Rádia LUMEN po prvý raz obrazom oslovili i za hranicami

Keď si exercitátor rozhlasových duchovných cvičení už v predstihu pripravoval meditácie pre poslucháčov Rádia LUMEN, ešte netušil, že situácia vo svete sa tak rýchlo zmení. Prof. František Trstenský však napriek tomu dokázal improvizovať a svoje úvahy aktuálne naladiť na realitu prežívania duchovného života na Slovensku.
06.04.2020 - 12:45

Priame prenosy bohoslužieb biskupov a farností počas Veľkej noci

Prinášame vám aktualizovaný zoznam veľkonočných bohoslužieb celebrovaných biskupmi z jednotlivých diecéz, ktoré budú prenášané online alebo v televízii.
06.04.2020 - 12:30

Hlavný hygienik o kritériách pre kostoly otvorené v čase mimo bohoslužieb

Na súkromnej bohoslužbe sa môže zúčastniť len celebrant a nevyhnutná asistencia, prípadne technický pracovník, ktorý zabezpečuje prenos pre veriacich. Počas súkromnej bohoslužby iní ľudia nemôžu do kostola vstupovať. Mimo konania bohoslužieb kostoly môžu byť otvorené, avšak je potrebné zabezpečiť požadované kritériá.
06.04.2020 - 12:10

Nemecký kard. Woelki otvoril arcidiecézny seminár pre bezdomovcov

"Vzhľadom na pandemickú krízu je v uliciach stále menej ľudí, ktorí by mohli bezdomovcom poskytnúť pomoc. Chceme teda, aby v týchto dňoch mohli dostať aspoň jedno teplé jedlo denne a mali sa kde osprchovať," povedal kolínsky arcibiskup. Na súčasnú situáciu bezdomovcov ho upozornili jeho spolupracovníci.
06.04.2020 - 11:40

Kardinál Kurt Koch: Koronavírus učí, že človek nie je všemohúci

Kontakt s druhými ľuďmi je dôležitý tiež pre švajčiarskeho kardinála Kurta Kocha, zodpovedného za ekumenické vzťahy. Kvôli koronavírusu sa musel vzdať cestovania a ako povedal mediálnemu stredisku Švajčiarskej biskupskej konferencie, v Ríme teraz prežíva "trvalý Veľký piatok". Kríza však upozornila na jadro kresťanstva.
06.04.2020 - 11:25

Duchovný asistent ACN: Nesme Kristov kríž s radosťou vo svojom srdci

"Pomoc a spása k nám prichádzajú skrze modlitbu. Aj keď táto spása, akokoľvek paradoxne to môže znieť, v prvom rade znamená kríž. Kríž je najväčšie znamenie, ktoré Ježiš uskutočnil, a stal sa ústredným symbolom našej viery. Pretože Ukrižovaný zvíťazil nad zlom práve svojou smrťou na kríži," píše P. Martin Barta.
06.04.2020 - 11:10

Kostoly v Brazílii sa v prípade potreby zmenia na poľné nemocnice

Najväčšia latinskoamerická krajina očakáva vyvrcholenie pandémie koronavírusu tento mesiac. Miestna cirkev preto zmobilizovala svoje sily na podporu štátneho zdravotníckeho systému. Arcidiecéza Campinas stavia v spolupráci s miestnou katolíckou univerzitou poľnú nemocnicu. Určená bude pre tých, ktorí majú podozrenie na nákazu Covid 19.
06.04.2020 - 10:59

Hriech je skutok, slovo, alebo vec, ktoré sú proti večnému zákonu

Hriech je podľa katolíckeho kňaza Andreja Filípka SJ skutok, slovo, alebo vec, ktoré sú proti večnému zákonu. Urážajú Boha neposlušnosťou voči jeho láske. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, hriech zraňuje prirodzenosť človeka a narúša ľudskú solidaritu.
06.04.2020 - 10:37

Archeológovia našli v obišovskom kostole unikátnu zbierku mincí

Viac ako 500 kusov mincí, ktoré mali byť zakopané najskôr začiatkom 18. storočia, objavili počas februárového archeologického výskumu základov zaniknutého renesančného kostola. Mince boli uložené pod maltovým lôžkom pôvodnej kamennej podlahy v keramickom hrnčeku, ten bol prikrytý malou kamennou platňou.
06.04.2020 - 10:20

Ako sláviť Veľkonočné trojdnie doma? Ponúkame vám pár odporúčaní

Ako sláviť veľkonočné trojdnie doma, v rodine či osamote? Ponúkame pár inšpirácií a odporúčaní na čas od Zeleného štvrtka do Veľkonočnej nedele. Vypracovali ich duchovní otcovia z Farnosti Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa v Sabinove, dekan Ladislav Cichý a kapláni Martin Miškuf a Lukáš Imrich.
06.04.2020 - 10:05

Dnes si pripomíname 1135. výročie smrti svätého arcibiskupa Metoda

Dnes si pripomíname 1135. výročie smrti svätého arcibiskupa Metoda. Ako upozornil dnes počas rozhlasovej svätej omše Rádia LUMEN katolícky kňaz a historik Ganriel Brendza, jeho životopisy hovoria, že na Kvetnú nedeľu požehnal vladárov a ľud a 6. apríla v roku 885 zosnul pokojne na kňazských rukách.
06.04.2020 - 09:50

Svätý Otec František povzbudil mladých účastníkov virtuálnej púte

"Dúfal som, že vás uvidíme v Ríme," oslovil milánsky arcibiskup Mario Delpini tisíce -násťročných, ktorí sa mali zúčastniť na každoročnej mládežníckej púti ambrosiánskej diecézy. "Samozrejme to nie je možné, a preto vás vyzývam, aby ste cestovali aspoň virtuálne a pripojili sa k sledovaní pápežskej audiencie," dodal arcibiskup.
06.04.2020 - 09:39

Biskup Forgáč: Uvedomujeme si, aký vzácny je každý jeden človek

Sláviť Veľkú Noc bez účasti veriacich vníma podobne ako celú situáciu, ktorá je teraz v našej spoločnosti a v celom svete. Považuje to za "bezprecedentná skúsenosť, na ktorú nik z nás nemohol byť pripravený." "Avšak tak, ako všetko v našom živote – dobré aj zlé – aj toto potrebujeme čítať ako znamenia čias," povedal Mons. Marek Forgáč.
06.04.2020 - 09:25

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (15)

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (15)
06.04.2020 - 09:00

Pápež František na Kvetnú nedeľu: Život neslúži na nič, ak neslúžime

Kvetnú nedeľu slávil Svätý Otec František pri Oltári katedry v apside Vatikánskej baziliky s obmedzeným počtom veriacich. V bazilike je tento rok mimoriadne vystavený morový kríž z Kostola sv. Marcela a milostivá ikona Salus Populi Romani. Priamy prenos v internetovom strímingu preberali médiá do celého sveta.
05.04.2020 - 21:30

Žiaci katolíckych škôl sú pozvaní do duchovného programu na internete

Pripraviť pre žiakov katolíckych škôl v rámci celého Slovenska spoločný duchovný program prostredníctvom online internetového vysielania. To je zámer pilotného duchovného programu počas nastávajúceho Veľkého týždňa, ktorý pripravilo Združenie katolíckych škôl Slovenska v spolupráci s biskupom Mons. Jozefom Haľkom.
05.04.2020 - 20:00

Kard. Zenari: Zruinovaná Sýria má na boj s vírusom len torzo nemocníc

Krajina, v ktorej je viac ako polovica nemocníc neschopných prevádzky, kde chýba voda, jedlo a lieky, sa teraz obáva šírenia koronavírusu. Blížia sa sviatky Veľkej noci a „po prvý krát sú kostoly v Sýrii zatvorené“ potvrdil kardinál Mario Zenari. Apoštolský nuncius sídliaci v hlavnom meste Damasku vyjadril patričné obavy Sýrčanov z tejto situácie.
05.04.2020 - 17:00

Kardinál Turkson priniesol ružence od pápeža zdravotníkom nemocnice

Kardinál Turkson spolu s Mons. Seguendom Tejadom Muñozom a s pátrom Nicolom Riccardim stretli s lekárskym a personálom v rímskej nemocničnej poliklinike známej ako „Gemelli“, v ktorej sa starajú o chorých na Covid-19. Personálu, pacientom aj ich rodinám odovzdal kardinál Turkson osobný pozdrav od Svätého Otca.
05.04.2020 - 14:00

Na Bielu sobotu médiá sprístupnia modlitbu pred Turínskym plátnom

Z Turínskej katedrály bude na Bielu sobotu 11. apríla o 17.00 do celého sveta prenášaná modlitbová liturgia pred vystaveným Turínskym plátnom. Oznámil to miestny arcibiskup Cesare Nosiglia, ktorý liturgiu povedie. Modlitbovú liturgiu a kontempláciu Turínskeho plátna bude možné sledovať v priamom prenose o 17:00.
05.04.2020 - 11:05

Pápež František píše do Milána: V ťažkostiach sa prejaví duša národa

"Doľahla na vás nepredstaviteľná skutočnosť, ktorú ste hneď museli začať riešiť, a tak sa vyjavila duša vášho kraja. Ťažké chvíle sú schopné odkryť dušu našich národov," píše rímsky biskup v posolstve predsedovi Milánskej veľtržnej nadácie, ktorá v tejto severotalianskej metropole otvorila za desať dní novú nemocnicu.
04.04.2020 - 14:59

Biskup Chovanec: Zmŕtvychvstanie ostáva uholným kameňom viery

V tejto mimoriadnej situácii, akú zažívame, si podľa Mons. Mariána Chovanca "viac ako inokedy" obnovujeme pravdu viery, že v ňom - v Zmŕtvychvstalom „žijeme, hýbeme sa a sme“ (Sk 17, 28). "Pre nás veriacich sa život rozprestiera smerom k večnosti, a preto si ani v súženiach nezúfame; sme si istí, že sme v Božích rukách," povedal v rozhovore.
04.04.2020 - 14:30

Výzva českých biskupov: Na Bielu sobotu zapáľte za oknami sviečku

"Milí veriaci, bratia a sestry, až na výnimky nebude pre vás možné zúčastniť sa vrcholu celého liturgického roka - slávenia Veľkonočnej vigílie. Preto navrhujeme, aby ste v dobe, keď sa Veľkonočná vigília slávi, teda na Bielu sobotu po zotmení, zapálili za oknami svojich domovov sviečku, prípadne vystavili obraz nášho Pána Ježiša Krista," píšu biskupi.
04.04.2020 - 14:05

Svätý Otec: Diablovo pokušenie si nachádza ospravedlnenie pre hriech

Pri svätej omši v Dome sv. Marty v sobotu 4. apríla prosil pápež František o správne svedomie, aby sme v tomto ťažkom čase konali vždy dobro. V homílii pozval bdieť nad pokušeniami, ktoré sa začínajú maličkosťami, potom nám dajú upadnúť do hriechu a nakaziť aj iných, až skončíme pri falošnom sebaospravedlňovaní.
04.04.2020 - 13:30

Ústav pamäti národa hľadá nové materiály o násilnej likvidácii reholí

Pri príležitosti 70. výročia násilnej likvidácie reholí komunistickým režimom hľadá Ústav pamäti národa očitých svedkov a pamätníkov udalostí a to aj z radov zložiek zasahujúcich voči reholiam. Zároveň prosí príbuzných a priateľov rehoľníkov, ktorí majú fotografický alebo listový materiál, aby ho Ústavu pamäti národa poskytli k nahliadnutiu či archivácii.
04.04.2020 - 13:03