Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Predstavitelia náboženstiev diskutovali, ako hľadať cestu k spolužitiu

V Ríme sa stretlo 25 predstaviteľov abrahámovských monoteistických náboženstiev na dvojdňovej konferencii. Inšpiroval ich k tomu Dokument o ľudskom bratstve. Sústredili na najviac ohrozené krajiny. Diskutovali o tom, ako podporiť dialóg a hľadať cestu k spolužitiu týchto náboženstiev. Zvlášť tam, kde to predtým nikdy nebolo možné.
29.01.2020 - 17:15

Vo fiľakovskom kláštore majú novinku - expozíciu o histórii kostola

V priestoroch fiľakovského kláštora otvorili novú výstavu venovanú histórii kláštora a kostola. Súčasťou expozície je aj interaktívna tabuľa. Pomocou nej si môžete porovnať súčasnú a niekdajšiu podobu interiéru Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Financie na zriadenie výstavných priestorov získali z cezhraničného projektu Interreg.
29.01.2020 - 16:05

V oravskej farnosti Tvrdošín si ľudia prehĺbia vzťah k Božiemu Slovu

Aj na Slovensku slávime Rok Božieho slova. Je príležitosťou prehlbovať záujem veriacich o Sväté písmo. Aj z toho dôvodu pripravujú v oravskej farnosti Tvrdošín podujatie spojené s nábožným čítaním evanjeliových úryvkov. Hosťom prvého stretnutia bol biblista František Trstenský. Farníkom zdôraznil význam Roku.
29.01.2020 - 15:21

Svätý Otec František začal nový cyklus katechéz o blahoslavenstvách

Pápež František začal nový cyklus katechéz o blahoslavenstvách z Matúšovho evanjelia V úvodnej katechéze predstavil blahoslavenstvá ako preukaz totožnosti kresťana, ktorý je dobré poznať naspamäť, uchovávať ho v srdci. Tak ako Mojžiš prijal na hore Desatoro prikázaní, aj Ježiš predstavuje na hore svoj nový zákon.
29.01.2020 - 15:05

Spišský seminár pozýva stredoškolákov a starších na duchovnú obnovu

Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka pozýva chlapcov-stredoškolákov a starších na duchovnú obnovu, ktorá sa uskutoční v dňoch 1. - 3. mája 2020 v Spišskej Kapitule. V programe bude spoločný čas s bohoslovcami, sväté omše, modlitby i duchovné rozhovory, ale aj šport, hry a prechádzky.
29.01.2020 - 11:55

V Ríme si pripomenuli výročie prenesenia ostatkov Alojza Máriu Chmeľa

V utorok 28. januára sa v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda konala slávnostná svätá omša pri príležitosti výročia prenesenia telesných ostatkov rehoľného brata Alojza Máriu Chmeľa. Eucharistii predsedal rektor kolégia Pavol Zvara za prítomnosti kňazov z rádu bosých augustiniánov, do ktorého mladý slovenský rehoľník patril.
29.01.2020 - 11:39

Svätý Otec upozornil na tragédiu v brazílskom meste Brumandinho

Obyvatelia mesta Brumadinho na severovýchode Brazílie, ale ani Petrov nástupca nezabudli na ekologické nešťastie, ktorí si pred rokom vyžiadalo 272 ľudských životov. Dokladá to procesia, ktorú počas minulého víkendu zorganizovala tamojšia arcidiecéza a videoposolstvo pápeža Františka.
29.01.2020 - 11:17

Fórum Pápežskej teologickej akadémie: Umenie tlmočí Božiu krásu

"Duch Svätý, konajúci Boží umelec" - túto tému si zvolila Pápežská teologická komisia ako hlavnú myšlienku svojho X. fóra, ktoré sa v týchto dňoch koná v Ríme. Dvojdňový seminár je otvorený nielen pre členov spomínanej akadémie, ale tiež pre všetkých záujemcov, ktorí sa zameriavajú na spojitosť viery a teológie s umeleckou tvorbou.
29.01.2020 - 11:09

Katolíci a evanjelici si spoločne pripomenú Lutherovu exkomunikáciu

Na ďalší krok na ceste od konfliktu k spoločenstvu sa chystajú katolíci a evanjelici. Budúci rok, kedy si pripomenieme 500. výročie od exkomunikácie nemeckého mníchva Martina Luthera, plánujú Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov a Lutheran World Federation spoločnú akciu v Ríme.
29.01.2020 - 10:49

Na Velehrade sa hovorilo o aktuálnych otázkach pastorácie povolaní

Na Velehrade sa tento týždeň stretlo takmer 60 rehoľníkov, kňazov a laikov z Čiech a Slovenska, aby spolu hovorili o pastorácii povolaní v súčasnom svete. Stretnutie sa konalo pod záštitou brnenského pomocného biskupa Pavela Konzbula. Zo Slovenska ho navštivil žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.
29.01.2020 - 10:35

Pod Zoborom zorganizovali v ekumenickom týždni dve pobožnosti

V rámci tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa konal v dňoch 19. – 25. januára 2020, sa aj v Nitre uskutočnili dve veriacimi početne navštívené ekumenické pobožnosti. Organizačne ich pripravil doc. Tomáš Pružinec z Katedry filozofie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. 
29.01.2020 - 10:19

Sklad solidarity v Bratislave-Petržalke sa zmenil na Centrum solidarity

Sklad solidarity, ktorý v Petržalke prevádzkuje Bratislavská arcidiecézna charita, sa zmenil na Centrum solidarity. Po novom chce nielen ponúkať núdznym oblečenie, ale aj poskytovať poradenstvo a vytvárať širšiu komunitu. Charita preto zorganizovala aj svoj prvý swap. Ide o podujatie podobné bazáru avšak bez použitia peňazí.
29.01.2020 - 10:05

Filozofická fakulta KU v Ružomberku má staronového dekana Babica

Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku má staronového dekana Mareka Babica. Jeho druhé štvorročné funkčné obdobie mu začalo už koncom decembra minulého roka, no menovací dekrét si prevzal z rúk rektora univerzity Jaroslava Demka a veľkého kancelára Katolíckej univerzity arcibiskupa Bernarda Bobera až teraz.
29.01.2020 - 09:50

Fórum života chystá workshop o bezdomovectve v Spišskej Novej Vsi

Záleží spoločnosti na začleňovaní ľudí bez domova? Chceme vôbec dostať bezdomovcov z ulice? Čo je podstatné pre ukončovanie bezdomovectva? Aj na tieto otázky odpovie workshop o bezdomovectve, ktorý sa uskutoční 5. februára 2020 v Spišskej Novej Vsi. Lektorom bude riaditeľ Spišskej katolíckej charity Pavol Vilček.
29.01.2020 - 09:35

Úmrtie: Zomrel administrátor farnosti Hrachovo Stanislav Urbánek

V 51. roku života a v 27. roku kňazstva zomrel v utorok kňaz Stanislav Urbánek, administrátor farnosti Hrachovo. Zádušnú svätú omšu spojenú s pohrebnými obradmi bude v piatok 31. januára o 11:00 v Hrachove celebrovať rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, informovala na svojej stránke Rožňavská diecéza.
29.01.2020 - 09:25

Rehoľníci majú v Cirkvi nezastupiteľné miesto, píšu Katolícke noviny

V reportáži približujú prácu ľudí z Domova svätého Jána z Boha v Bratislave. Katolícke noviny sa s nimi vybrali do Pentagonu, známeho bratislavského dúpäťa bezdomovcov, narkomanov a prostitútok. Prečo im pomáhajú? „Lebo tam nikto nechodí,“ hovorí brat Márius Dismas, ktorý zložil sľuby ako pustovník; no aktuálne žije medzi ľuďmi na periférii.
29.01.2020 - 09:00

Biblista F. Trstenský vydal publikáciu o novozákonných evanjeliách

V týchto dňoch vychádza nová biblická publikácia, ktorej autorom je prof. František Trstenský, kňaz Spišskej diecézy a vysokoškolský pedagóg v Spišskej Kapitule. Nesie názov „Štyri evanjeliá, jeden Kristus“. Už ako názov prezrádza, prof. Trstenský v nej približuje novozákonné evanjeliá.
28.01.2020 - 15:26

V gréckokatolíckej farnosti Stakčín sa konali misie redemptoristov

V gréckokatolíckej farnosti Stakčín sa v dňoch 18. – 26. januára 2020 konali sväté misie. Misionárov v prvý deň pri svätej liturgii privítal správca farnosti Peter Demjanovič. Tento požehnaný čas viedli redemptoristi Jozef Jurčenko CSsR a Jozef Kišák CSsR. Hlavným poslaním misionárov bolo obnoviť a prehĺbiť živú vieru v Boha.
28.01.2020 - 15:10

Sviatok Obetovania Pána si rehoľníci pripomenú stretnutím s biskupmi

Sviatok Obetovania Pána (2. februára) sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Deň zasväteného života. V tento deň sa už tradične biskupi stretávajú s rehoľníkmi a rehoľníčkami pôsobiacimi na území ich diecéz. Pri tejto príležitosti prinášame zoznam viacerých slávení, ktoré sa v daný deň (alebo skôr) uskutočnia.
28.01.2020 - 14:50

Spojené kráľovstvo si pripomína výročie úmrtia sv. Tomáša Becketa

Po sv. Jurajovi je Tomáš Becket druhým nebeským patrónom Spojeného kráľovstva, ktorého si ctia katolíci aj anglikáni. Pre históriu kresťanstva na Britských ostrovoch je tento svätec dôležitý, aj keď trochu zabudnutý. Je symbolom stretu Cirkvi a koruny. Mučenícku smrť podstúpil v Canterburskej katedrále.
28.01.2020 - 14:35

Ranná homília: Treba evanjelizátorov, ktorí sú plní života a radosti

Nehanbime sa aj navonok vyjadriť radosť zo stretnutia s Pánom. Evanjelium bude napredovať v šírení jedine s evanjelizátormi, ktorí sú plní života a radosti. Radosti, ktorá potom pokračuje i „pri stole spoločne s rodinou“. O tomto hovoril pápež František v homílii pri svätej omši v Dome sv. Marty v utorok 28. januára.
28.01.2020 - 14:15

Rehoľníci v USA: Mladí, vzdelaní a zapájajúci sa do činnosti Cirkvi

Mladí, vzdelaní a zapájajúci sa do činnosti Cirkvi - taký portrét rehoľníčok a rehoľníkov v Spojených štátoch amerických podáva nový prieskum, spracovaný Centrom pre aplikovaný sociologický výskum pri Georgetownskej univerzite. Výskum si objednal Výbor pre klérus, zasvätený život a povolania pri Biskupskej konferencii USA.
28.01.2020 - 13:49

V nedeľu budeme sláviť sviatok s názvom Obetovania Pána (Hromnice)

V nedeľu 2. februára budeme sláviť Sviatok Obetovania Pána. Ľudovo je tento deň nazývaný Hromnice. Je zároveň spojený s Dňom zasväteného života, kedy si Bohu zasvätené osoby – rehoľníci a rehoľníčky – pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu. V tento deň si pred miestnym biskupom symbolicky obnovujú svoje rehoľné sľuby.
28.01.2020 - 13:30

Košická rozprávková pošta doručila zásielku aj Arcidiecéznej charite

Medzi štvoricou organizácii, ktorým putovala časť výťažku z Primátorského punču v meste Košice, bola aj Arcidiecézna charita. Odovzdávanie symbolických šekov bolo súčasťou nedeľňajšieho novoročného koncertu s názvom „Košická rozprávková pošta“. Arcidiecézna charita Košice využije túto čiastku na podporu seniorov.
28.01.2020 - 13:20

Vo februári sa uskutoční už 83. púť radosti v Pavlovciach nad Uhom

"Máš na to!" - bude téma najbližšej Púte radosti, ktorú pre mladých od 15 rokov pripravuje Pastoračné centrum Anny Kolesárovej. Už 83. púť bude v dňoch 7. – 9. februára v priestoroch ZŠ Pavlovce nad Uhom a v rodisku blahoslavenej. V programe nebude chýbať ani putovanie k relikviám bl. Anny Kolesárovej.
28.01.2020 - 13:05