Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Na Slovensku vysvätili ďalších novokňazov, vysviacku prijal i minorita

Kňazské rady oddnes posilnia noví novokňazi, ktorí vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v tento deň za kňazov vysvätili biskupi v Bratislave, Banskej Bystrici, v Spišskej Kapitule a v Košiciach.
19.06.2021 - 14:27

Cirkev bude blahorečiť 11 osobností, uznala aj cnosti Roberta Schumana

Pri audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kard. Marcella Semerara v sobotu 19. júna schválil pápež František dekréty umožňujúce blahorečenie skupiny desiatich rehoľných sestier alžbetínok, umučených v roku 1945 v Poľsku, ako aj jezuitského kňaza nemeckého pôvodu zo 17. storočia.
19.06.2021 - 13:16

Premiér Eduard Heger navštívil arcibiskupský úrad v Prešove

Predsedu vlády Slovenskej republiky Eduarda Hegera prijal v piatok 18. júna vo svojej rezidencii prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Premiér navštívil metropolu Šariša v rámci svojho pracovného výjazdu na východ Slovenska. Počas krátkej návštevy si predseda vlády v sprievode vladyku Jána prezrel priestory arcibiskupskej rezidencie.
19.06.2021 - 11:05

Vyšiel vatikánsky dokument o ľuďoch s postihnutím v kontexte pandémie

Budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. S týmto cieľom zostavila Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím.
19.06.2021 - 10:26

Vatikán navštívila prezidentka Gruzínska

Do Vatikánu v piatok zavítala prezidentka Gruzínska, pani Salomé Zourabichviliová. Stretla sa so Svätým Otcom i so štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom Richardom Gallagherom.
19.06.2021 - 09:49

Vo Vatikáne predstavia prvý Svetový deň seniorov

V pondelok 22. júna v Tlačovom stredisku Svätej stolice predstavia historicky prvý Svetový deň seniorov a starých rodičov i pápežovo posolstvo k nemu, na tému: „Ja som s tebou po všetky dni“ (porov. Mt 28,20).
19.06.2021 - 09:14

Predstavili prvé výsledky výskumu pontifikátu Pia XII. vo vatikánskych archívoch

Vo Večnom meste boli v uplynulých dňoch predstavené prvé výsledky výskumu pontifikátu pápeža Pia XII. uskutočneného po otvorení jeho fondov vo vatikánskych archívoch v marci minulého roka. Na medzinárodnej konferencii, ktorá sa konala v dňoch 14. - 16. júna vystúpila medzi početnými odborníkmi aj slovenská historička prof. Emília Hrabovec, členka Pápežského výboru pre historické vedy.
19.06.2021 - 08:30

Pápež poslal ďalšie pľúcne ventilátory chudobným krajinám

Zatiaľ čo v bohatších krajinách napreduje očkovacia kampaň proti COVIDu-19, zdravotná situácia zostáva aj naďalej veľmi kritická v mnohých z najchudobnejších zón sveta. Svätý Otec na ne nezabúda. Vo štvrtok 17. júna opäť poslal ďalšie pľúcne ventilátory do deviatich štátov ťažko zápasiacich s pandémiou. Informuje o tom Úrad apoštolskej charity (Elemosineria apostolica).
19.06.2021 - 08:20

Sme milované Božie deti, pripomína pápež

Pápež František nám v dnešný piatok 18. júna prostredníctvom odkazu na Twitteri pripomína pravdu, vpísanú v našej hĺbke.
18.06.2021 - 15:46

Potraty nie sú zdravotná starostlivosť, hovoria biskupi k hlasovaniu v EP

Komisia európskych biskupských konferencií (COMECE) zareagovala na správu týkajúcu sa potratov, o ktorej sa bude v Európskom parlamente hlasovať na budúci týždeň. Biskupi vyhlásili, že sú veľmi znepokojení množstvom výrokov a argumentov obsiahnutých v Správe o stave sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien, ktorá sa usiluje o uznanie "práva na potrat" a redefiníciu výhrady svedomia ako "odopieranie lekárskej starostlivosti".
18.06.2021 - 14:19

Kardinál Parolin vyzval na evanjeliový, nie spolitizovaný pohľad na migrantov

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, viedol v Bazilike Panny Márie v Trastevere modlitebné vigíliu na pamiatku migrantov, ktorí prišli o život pri ceste do Európy. Vyzval pritom, aby sme sa nedávali viesť politickým presvedčením, ale radikálnym a šokujúcim slovom Evanjelia, ktoré nás nabáda k láske k blížnemu.
18.06.2021 - 13:12

Seminár sv. Gorazda v Nitre predĺžil termín na podávanie prihlášok

Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre oznamuje záujemcom o štúdium a formáciu v kňazskom seminári, že predlžuje termín podávania prihlášok do 31. júla 2021. Viac informácií je možné nájsť na stránke fakulty www.frcth.uniba.sk alebo seminára www.ksnr.sk. Bližšie informácie poskytne študijné oddelenie.
18.06.2021 - 13:10

TV LUX a Rádio LUMEN prinesú prenos z kňazskej vysviacky z Košíc

Kňazské vysviacky pokračujú počas najbližšíeho víkendu v jednotlivých diecézach Slovenska. Priamy prenos z Košíc prinesú TV LUX a Rádio LUMEN. Začne sa o 10:00. Svätiteľom v Katedrále - Dóme sv. Alžbety v Košiciach bude košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.
18.06.2021 - 12:58

Arcibiskup Babjak sa pripojil k pútnikom pešej púte z Ľutiny do Levoče

Dvadsať pútnikov sa tento týždeň vydalo na šesťdňovú pešiu Evanjelizačnú cestu z Ľutiny do Litmanovej, ktorá je jednou z propagačných aktivít projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu a prepája najvýznamnejšie mariánske pútnické miesta. Vo štvrtok 17. júna sa k pútnikom pridali aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
18.06.2021 - 12:50

Centrum pre deti a rodiny sv. Filipa Neriho pripravilo Detskú cukráreň

Centrum pre deti a rodiny sv. Filipa Neriho v Považskej Bystrici aj tento rok pripravilo Detskú cukráreň. Na siedmy ročník podujatia prijal pozvanie rekordný počet návštevníkov. Prvé ročníky detskej cukrárne mali skôr komornejšiu atmosféru. Tentokrát sa charitná záhrada zaplnila do posledného miesta. Výťažok z detskej cukrárne poputuje na letné aktivity detí.
18.06.2021 - 12:30

Rehoľa menších bratov Františkánov pripravila Dni svätého Antona

Kaviareň pod lipou, výstup na vežu, divadlo, hry a súťaže pre deti. Adorácia, svätá omša, roznášanie chleba sv. Antona chudobným. Všetky tieto aktivity boli súčasťou osláv Dní svätého Antona Paduánskeho, ktoré aj tejto rok pripravila Rehoľa menších bratov Františkánov v Bratislave. Na Antona Paduánskeho si tradične spomíname pri hľadaní stratených vecí.
18.06.2021 - 11:51

Súťaž Poklady Slovenska vyhrala baroková kazateľnica v Starej Ľubovni

Súťaž Poklady Slovenska zameraná na riešenie zlého stavu množstva pamiatok v našej krajine, na ktorých sa podpísal neúprosný zub času, vyhrala baroková kazateľnica v Starej Ľubovni. Verejnosť jej poslala najvyšší počet hlasov (16 390). Z Nadácie VÚB získa na obnovu 30-tisíc eur.
18.06.2021 - 11:31

Kardinál Erdő predstavil hymnu Medzinárodného eucharistického kongresu

Kardinál Péter Erdő predstavil oficiálne hymnu tohtoročného Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti. Organizátori pieseň opísali ako "oživenú verziu" hymny z roku 1938, kedy maďarské hlavné mesto hostilo Medzinárodný eucharistický kongres naposledy.
18.06.2021 - 11:12

Najnovšie informácie zo sveta verbistov budú po novom aj na Twitteri

Najnovšie informácie zo sveta Spoločnosti Božieho Slova budú po novom aj na kanáli Twitter @VerbistiSk. Informuje o tom web verbisti.sk. Záujemcovia tam nájdu aj pravidelné zamyslenia nad Božím slovom. Celkovo je pripravených 100 zamyslení, ktoré sú uverejňované na webovej stránke www.verbisti.sk formou textu a podcastu.
18.06.2021 - 11:08

Jubilejná letná cyklistická pro-life akcia zavíta do 25 miest Slovenska

Akcia sa realizuje v spolupráci s projektom 9 mesiacov za život a osvojuje si aj jeho tohoročné heslo: „Modlitba, blízkosť, láska.“  Ďalšími partnermi akcie sú Aliancia za život, o.z.; Národný pochod za život; Asociácia za život a rodinu, o.z.; Prešov za život, o.z., avizuje Dušan Škurla, ktorý zabezpečuje duchovnú službu.
18.06.2021 - 10:45

Evanjelizačná cesta prepája známe pútnické miesta Prešovského kraja

V pondelok 14. júna 2021 z mariánskeho pútnického miesta v Ľutine vyrazilo dvadsať zapojených dobrovoľníkov na testovaciu pútnickú verziu projektu ,,Svetlo z východu“ podporujúcu náboženský cestovný ruch. Realizátorom je Prešovský samosprávny kraj a cezhraničný projekt  PL Interreg.  Zúčastneným pútnikom tejto evanjelizačnej cesty  požehnali aj Peter Iľko a Vasiľ Kindja, duchovní otcovia tohto významného pútnického miesta Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, odkiaľ dobrovoľníci vyrazili.
18.06.2021 - 10:32

Pripomenú si 100 rokov od narodenia biskupa Petra Dubovského SJ

Farnosť Veselé pozýva všetkých, ktorý poznali otca Petra, aby sa zapojili do „deviatnika vďačnosti“ svojou osobnou modlitbou alebo napísali spomienku na otca Petra. Sestra Mária Bebčáková, OSF napísala: „Rada by som spomenula skúsenosť jednej ženy, ktorá sa po ťažkých životných omyloch dostala na sv. spoveď k otcovi Petrovi.“
18.06.2021 - 10:23

Kňazi a dobrovoľníci z centier pre mládež sa po roku stretli na Svetlíku

O duchovný impulz sa postaral kňaz Tomáš Tupta z Pastoračného centra bl. Anky Kolesárovej, ktorý pripomenul dôležitosť toho, aby sa dobrovoľníci aj kňazi nechali oživovať Božou prítomnosťou. Zároveň povzbudil slovom o tom, ako si Boh môže použiť ich službu  v každom čase. V utorok účastníci spoznávali Katarínku.
18.06.2021 - 09:50

Epicoco: Aby bol novinár dobrým novinárom, musí byť predovšetkým svedkom

Duchovný asistent vo vatikánskych médiách má podľa Luigiho Mariu Epicoca má rovnakú úlohu, akú majú fyzioterapeuti, lekári alebo tréneri pri futbalovom zápase, teda tí, ktorí sú pri tom, nehrajú hru, ale nejakým spôsobom sa starajú o tých, ktorí hrajú, o tých, ktorí hrou osobne žijú. Pápež František menoval Luigiho Mariu Epicoca za ekleziálneho asistenta Dikastéria pre komunikáciu a editorialistu denníka L´Osservatore Romano.
18.06.2021 - 09:26

Medzi klerikov Trnavskej arcidiecézy pribudnú štyria noví diakoni

Počas prvého júlového víkendu v sobotu 3. júla pribudnú medzi klerikov Trnavskej arcidiecézy štyria noví diakoni. „K účasti na slávnosti pozývame kňazov, rehoľné a zasvätené osoby, veriacich Trnavskej arcidiecézy i všetkých ľudí dobrej vôle, samozrejme pri dodržaní všetkých predpísaných protiepidemických opatrení,“ avizuje Arcibiskupský úrad.  
18.06.2021 - 09:25