Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Pakistan: Obchodovanie s ľuďmi cez podvodné manželstvá s Číňanmi

Na fenomén zištne motivovaných manželstiev pakistanských kresťaniek s Číňanmi v štáte Pandžáb upozornil pred niekoľkými mesiacmi ľudskoprávny aktivista Saleem Iqbal, podľa ktorého sú tieto dievčatá po sobáši prevezené do cudziny, kde sú často týrané alebo predané ako sexuálne otrokyne, ak nie na obchod s orgánmi.
18.05.2019 - 22:01

Pápež: Nie slovami, ale skutkami bojovať proti plytvaniu potravinami

Európska federácia potravinových bánk má za svoj cieľ znížiť hlad a podvýživu prostredníctvom boja proti plytvaniu potravinami. Kľúčovým prvkom je darovanie prebytkov ľuďom v núdzi. Pápež František, ktorému tento problém leží veľmi na srdci, sa tešil, že po ukončení ich stretnutia v Ríme mohol privítať členov federácie.
18.05.2019 - 21:03

Pápež František: Cirkev si váži príspevok novinárov k hľadaniu pravdy

„Cirkev si vás váži aj vtedy, keď položíte prst na ranu,“ povedal pápež František niekoľkým stovkám novinárov zahraničných médií pôsobiacich v Taliansku. Pri osobitnej audienicii členov Združenia zahraničnej tlače v Taliansku v sobotu 18. mája ocenil ich službu v záujme pravdy a spravodlivosti a pripomenul etickú zodpovednosť.
18.05.2019 - 20:00

Generálne zhromaždenie FUCE sa konalo v belgických Antverpách

V dňoch 16. - 18. mája 2019 sa v Antverpách uskutočnilo Generálne zhromaždenie Federácie katolíckych univerzít Európy. Katolícku univerzitu v Ružomberku zastupoval František Trstenský. Budúcoročné Generálne zhromaždenie FUCE sa uskutoční v Maďarsku. Hostiteľom bude Katolícka univerzita Petra Pázmányho v Budapešti. 
18.05.2019 - 19:00

Relikvie troch Košických mučeníkov v prešovskej farnosti sv. Mikuláša

Relikvie troch Košických mučeníkov, ktoré putujú po Košickej arcidiecéze, si mohli uctiť v uplynulých dňoch aj v prešovskej farnosti sv. Mikuláša (16. - 19. mája 2019). Veriaci si ich mohli uctiť najskôr vo štvrtok napoludnie. Slávnostná svätá omša k úcte týchto mučeníkov bola v ten istý deň, celebroval ju prešovský dekan Jozef Dronzek.
18.05.2019 - 18:00

Víťazi Národného kola Biblickej olympiády v Oščadnici sú už známi

Súťažilo 10 družstiev za každú kategóriu. Prvé miesto v kategórii pre základné školy obsadili žiaci z Banskobystrickej diecézy a v kategórii pre stredné školy boli úspešnými riešiteľmi ich starší zástupcovia z Banskobystrickej diecézy. Hosťom Biblickej olympiády bol aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.
17.05.2019 - 20:00

Pred 50 rokmi zomrel v Ríme Boží služobník, kardinál Josef Beran

Osobnosť Božieho služobníka kardinála Josefa Berana, ktorého 50. výročie smrti pripadá na dnešný deň 17. mája, si pripomenuli pri slávnosti sv. Jána Nepomuckého v rímskom Pápežskom kolégiu Nepomucénum. Slávnostnej svätej omši v predchádzajúci deň za účasti vyše 50 kňazov predsedal arcibiskup Giuseppe Leanza.
17.05.2019 - 19:43

Poľsko navštívi Mons. Charles Scicluna kvôli škandálu zneužívaní

Poľsko navštívi prídavný sekretár Kongregácie pre náuku viery Mons. Charles Scicluna, ktorý je jedným z čelných predstaviteľov Svätej stolice v boji proti sexuálnemu zneužívaniu. Arcibiskupa pozvala do Poľska tamojšia konferencia biskupov. Krajinou otriasajú reakcie na dokumentárny film o prípadoch zneužívania zo strany kléru.
17.05.2019 - 19:30

Súd zbavil kňaza H. Geisslera obvinenia zo sexuálneho obťažovania

Rakúsky kňaz P. Herman Geissler FSO, niekdajší vedúci úradu v rámci vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, bol cirkevným súdom zbavený obvinenia zo sexuálneho obťažovania, ktorého sa mal dopustiť v roku 2009 voči istej rehoľníčke počas spovede. Už 58-ročný člen Duchovnej rodiny „Dielo“ od začiatku tvrdil, že obžaloba je nepravdivá.
17.05.2019 - 19:18

Dikastérium zverejnilo tému Svetového stretnutia rodín vo Večnom meste

Už je známa téma Svetového stretnutia rodín, ktoré sa uskutoční v Ríme. Znie: „Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti“. Informovalo o tom Dikastérium pre laikov, rodinu a život. Vysvetľuje, že výberom témy lásky v rodine ako povolania a cesty svätosti sa chce upozorniť na „hlboký a spásonosný zmysel rodinných vzťahov v každodennom živote“.
17.05.2019 - 18:48

Pápež prijal Spoločnosť afrických misií, ktorej misionára uniesli v Nigeri

Svätý Otec prijal členov Spoločnosti afrických misií pri príležitosti ich generálneho zhromaždenia, ktoré sa koná v Ríme. Ocenil ich misionársku angažovanosť. Členmi spoločnosti sú misionári pôsobiaci predovšetkým v Afrike, kde sa venujú vidieckemu obyvateľstvu v odľahlých oblastiach.
17.05.2019 - 18:27

Svätý Otec: Pacient nie je číslo, ale ani zdravotník sa ním nesmie stať

Svätý Otec prijal skupinu asi 300 členov talianskeho Katolíckeho združenia zdravotníckych pracovníkov ACOS pri príležitosti 40. výročia ich založenia. Pozastavil sa spolu s nimi nad aspektami morálneho i profesijného rozvoja v zdravotníctve, čo je aj úsilím tohto združenia. Povzbudil aj k správnemu postoju pri aplikovaní výhrady vo svedomí.
17.05.2019 - 18:00

Zomrel gréckokatolícky kňaz Prešovskej archieparchie Pavol Dancák st.

V stredu 15. mája 2019 zomrel vo veku 83 rokov kňaz Prešovskej archieparchie Pavol Dancák st. Pohrebné obrady a zádušnú svätú liturgiu v slovenskom jazyku bude sláviť prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ v utorok 21. mája 2019 o 14:00 v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove.
17.05.2019 - 12:25

Vo Večnom meste hovorili možnom prípadnom svätorečení Chestertona

Americká Chestertonova spoločnosť sa venuje šíreniu textov a myšlienok anglického katolíckeho autora Gilberta Keitha Chestertona. Jej predseda Dale Ahlquist pricestoval do Ríma, aby vo Vatikáne hovoril o prípadnom svätorečení tohto mysliteľa.
17.05.2019 - 12:03

Myšlienka „Viac než len volejbal“ spojila desiatky športovcov na Orave

Myšlienka „Viac než len volejbal“ spája už šestnásť rokov amatérske volejbalové družstvá z celého Slovenska. V Dolnom Kubíne súťažilo vyše 330 športovcov na šiestich hracích plochách kubínskych škôl. V dvoch kategóriách si zlatú medailu odniesli tímy zo Šaštína a Dolného Kubína.
17.05.2019 - 11:41

Prvopríjímajúce deti sa stretávali na svätých omšiach tzv. bieleho týždna

Deti z Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch, ktoré sa od septembra pripravovali na prvé sväté prijímanie, už privítali Ježiša vo svojom srdci. Aby túto slávnosť zdôraznili, každý večer sa počas tzv. bieleho týždňa stretávali na svätých omšiach.
17.05.2019 - 11:21

Slovenská katolícka charita aktívne pomáha v Iraku s výstavbou studní

Na prelome apríla a mája navštívil tím Slovenskej katolíckej charity Irak, oblasti, v ktorých vďaka dotácii zo strany Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) úspešne realizuje humanitárny projekt zameraný na výstavbu studní.  Charita tiež slávnostne otvorila ďalší projekt studní v kresťanskej obci Fejšh Khabur.
17.05.2019 - 11:01

Badín privíta už štvrté kolokvium "Nové komunity v Katolíckej cirkvi"

"Nové komunity v Katolíckej cirkvi" - je názov ďalšieho kolokvia, ktoré chystá v stredu 22. mája 2019 v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne Konferencia biskupov Slovenska. Nadväzuje na tri predošlé podujatia s rovnomenným názvom. Kolokvium otvorí predseda Rady pre mládež a univerzity KBS Mons. Tomáš Galis.
17.05.2019 - 10:44

Eparcha Milan Lach: Mladí obstoja, len ak dostanú živú vieru v rodine

Eparcha Byzantsko-katolíckej eparchie Parma (Ohio, USA) vladyka Milan Lach SJ zavítal spolu so skupinou veriacich na jubilejnú púť do Ríma pri polstoročnici eparchie. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas sa pri tejto príležitosti podelil so svojou pastoračnou skúsenosťou. Len 45-ročný vladyka Milan Lach pôsobí v Parme od júna 2017.
17.05.2019 - 10:20

Rozlúčili sa so zosnulou Danicou Olexovou, ktorú zahynula v Etiópii

V bratislavskom Kostole Panny Márie, pomocnice kresťanov, sa 16. mája 2019 konala zádušná svätá omša za Danicu Olexovú, ktorá 10. marca tragicky zahynula pri leteckom nešťastí v Etiópii. Počas slávnosti odznel príhovor rehoľnej sestry Františky Olexovej, ktorá je Danicinou tetou a ako misionárka pôsobí juhoafrickom Barbertone.
17.05.2019 - 10:01

Thajsko slávi 350 rokov cirkevnej štruktúry aj s kardinálom Filonim

V Thajsku sa počiatky prítomnosti Cirkvi spájajú s evanjelizačným pôsobením reholí. Ešte pred zriadením vikariátu prišli do Thajského kráľovstva ako prví misionári v 16. storočí františkáni a dominikáni, za nimi nasledovali jezuiti a augustiniáni. V dnes takmer 70-miliónovej krajine Juhovýchodnej Ázie žije necelých 300-tisíc katolíkov.
17.05.2019 - 09:43

Pred Národnou radou SR zbierali podpisy pod petíciu o ochrane života

Pred Národnou radou SR zbierali aktivisti podpisy pod petíciu o ochrane života. Verejne ju odporilo zatiaľ osemnásť zákonodarcov. "V nasledujúcich mesiacoch (jún – október 2019) plánujeme v spolupráci s dobrovoľníkmi navštíviť viaceré miesta na Slovensku  a vykonať zber podpisov od občanov z celého Slovenska," avizujú.
17.05.2019 - 09:21

Už po desiaty raz bol v prešovskej konkatedrále deň s milosrdenstvom

Už po desiatykrát sa tento týždeň uskutočnil v Konkatedrále svätého Mikuláša v Prešove Deň s Božím milosrdenstvom. Podujatie sa spája aj s kňazskými rekolekciami a tak je súčasťou programu aj stretnutie veriacich a kňazov z celého dekanátu. Podujatie pripravujú rehoľníčky spoločne s tunajšou rímskokatolíckou farnosťou.
17.05.2019 - 09:00

Rozlúčili s Jeanom Vanierom, svoje posolstvo poslal i pápež František

"Prosím Pána - píše ďalej Svätý Otec - aby chránil veľkú a krásnu rodinu Archy vo vernosti Jeanovej evanjeliovej intuície, aby všetky jej komunity boli naďalej miestom sviatku a odpustenia, súcitu a radosti a ukazovali, že každý, akokoľvek postihnutý človek, je Bohom milovaný a povolaný mať účasť na svete bratstva, spravodlivosti a pokoja."
17.05.2019 - 08:38

V ČR bude zbierka na pomoc kresťanom v krajinách Blízkeho východu

V Čechách bude v nedeľu zbierka na pomoc kresťanom v krajinách Blízkeho východu. Výzbu biskupov k zbierke budú kňazi v kostoloch čítať v závere nedeľných svätých omší.
17.05.2019 - 08:22