Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Pozvánka na aprílové stretnutia Centra novej evanjelizácie sv. Jána Pavla II.

Stretnutie pre manželov UNDER_5 - je zamerané na páry, ktoré sú na začiatku svojho spoločného života a neoslavovali viac ako 5. výročie sobáša. Stretnutie je špecificky zamerané na odhalenie a nápravu problémových situácií a na posilnenie dôvery voči Bohu a životnému partnerovi.
21.03.2018 - 14:51

Krížové cesty chystajú v Kaplnke Budatínskeho zámku i v centre mesta Prešov

Považské múzeum v Žiline v spolupráci so Žilinskou diecézou pripravilo aj tento rok pobožnosť Krížovej cesty. Podujatie sa v areáli Budatínskeho parku uskutoční počas Kvetnej nedele 25. marca o 14.00 h. Úvodné slová odznejú v Kaplnke Budatínskeho hradu a pokračovať sa bude 14 zastaveniami v parku.
21.03.2018 - 14:30

Neokatechumenátne spoločenstvo z Prešova osobitne pozdravil Svätý Otec

„Zdravím pútnikov zo Slovenska!“ Tieto slová Svätého Otca Františka pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 18. marca boli osobitne určené gréckokatolíckemu spoločenstvu Neokatechumenátnej cesty z Prešova. Vyše 40-člennej skupine vystrojenej národnými vlajkami Svätý Otec srdečne zamával z okna pápežského domu.
21.03.2018 - 14:10

Krížová cesta a púť do Marianky pre veriacich z Katedrály svätého Šebastiána

Piata pôstna nedeľa dáva do popredia tajomstvo svätého kríža, ktorý v tomto čase býva už zahalený a skrytý očiam veriacich. Od tejto nedele Cirkev začína prežívať „čas umučenia“ a to je veľkou príležitosťou pre veriacich, aby ešte viac rozjímali o tajomstve Kristovej vykupiteľskej smrti na kríži.
21.03.2018 - 13:52

Akcia Hodina Zeme vypne cez víkend svetlá na viacerých cirkevných objektoch

Viaceré mestá sa tento rok zapoja do celosvetovej akcie Hodina Zeme. Osvetlenie na viacerých uliciach bude v sobotu 24. marca na hodinu vypnuté v Košiciach, Bratsilave, Žiline či Prešove. Od 20.30 do 21.30 h zhasne aj dominanta Košíc - Dóm svätej Alžbety. Vypne sa tiež napríklad osvetlenie Katedrály Najsvätejšej Trojice (Farského kostola).
21.03.2018 - 13:37

Svätý Otec František potvrdil účasť na Svetovom stretnutí rodín v Dubline

„Pri príležitosti najbližšieho Svetového stretnutia rodín mám v úmysle prísť do Dublinu od 25. do 26. augusta tohto roku. Ďakujem už teraz občianskym predstaviteľom, biskupom, biskupovi Dublinu a všetkým, ktorí spolupracujú na tejto ceste. Ďakujem!“ Týmito slovami potvrdil Svätý Otec František svoju účasť na vyvrcholení celosvetového podujatia.
21.03.2018 - 13:15

V Novom Ruskove vladyka Milan Chautur posvätil nové liturgické predmety

Košický eparcha Milan Chautur CSsR posvätil 18. marca vo farnosti Nový Ruskov nové liturgické predmety, ktoré darovali veriaci farnosti. Posviacka diskosa, dvoch čaší, lyžičky, kopije, plaščanice, zástav, sviec a kropeničky sa uskutočnila vo farskom chráme Pokrova Presvätej Bohorodičky v časti obce Veľký Ruskov.
21.03.2018 - 12:59

Downov syndróm: Pomôcť môže súvis s Alzheimerom, autizmom a rakovinou

Výskum Downovho syndrómu sa dostáva do kľúčového štádia, keď jeho súvis s ďalšími ochoreniami navyše dáva nádej aj iným pacientom. Pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu to uviedol europoslanec Miroslav Mikolášik, ktorý v Bruseli k téme inicioval odbornú konferenciu.
21.03.2018 - 12:44

Pápež František prijal rezignáciu prefekta Sekretariátu pre komunikáciu Vigana

Pápež František dnes prijal rezignáciu prefekta vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu Mons. Daria Edoarda Vigana. Odchádza v súvislosti s cenzúrou okolo listu od emeritného pápeža Benedikta XVI.
21.03.2018 - 12:35

Tím P18 odštartoval ďalšiu fázu zbierky, ponúka oficiálne darčekové predmety 

Tento mesiac začína ďalšia fáza verejnej zbierky na podporu Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove. Všetci, ktorí majú záujem, si môžu v každom v diecéznych centier mládeže od východu po západ Slovenska zakúpiť darčekové predmety. V ponuke je špeciálna kartička s citátom a odznakom P18 alebo aromatická visačka v tvare kvapky.
21.03.2018 - 12:23

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (12)

Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.
21.03.2018 - 12:17

Kardinál Péter Erdő predstavil v Košiciach výzvy spojené s pastoráciou rodín

V priestoroch Teologickej fakulty v  Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku sa dnes, v pondelok 19. marca 2018, uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Pastorácia rodín a jej výzvy v XXI. storočí. Pre Teologickú fakultu je výber dňa konania konferencie nie náhodný, keďže v tomto roku oslavuje už svoje 15 výročie.
21.03.2018 - 12:11

Koncert Musica Pasqua sa chystá opäť v Chráme Premenenia Pána v Pezinku

Tretí ročník koncertu s názvom Musica Pasqua sa uskutoční v nedeľu 25. marca 2018 o 19.30 hod. v Chráme Premenenia Pána (dolný kostol) v Pezinku. Na koncerte zaznie jediné oratórium Ludwiga van Beethovena – Kristus na hore Olivovej op. 85. Jediná Beethovenova skladba s biblickou tematikou zobrazuje osamelosť a úzkosť Krista.
21.03.2018 - 12:01

Slovensko má svoju delegátku na svetovom stretnutí pred synodou vo Vatikáne

Jedinečnú možnosť získa počas tohto týždňa vo Vatikáne dvadsaťsedemročná Viktória Žolnová z obce Havaj v okrese Stropkov. S ďalšími vyše tristo delegátmi zapojí do diskusií na tému októbrovej biskupskej synody Študentka 2. ročníka na Jazykovom a katechetickom inštitúte v rakúskom Gamingu je jedinou zástupkyňou slovenských mladých v Ríme.
21.03.2018 - 11:44

Kard. Péter Erdő venoval relikvie bl. Sáry do kaplnky Arcidiecéznej charity

Kardinál Péter Erdő daroval relikvie blahoslavenej Sáry Salkaházi Kaplnke Arcidiecéznej charity v Košiciach. Kaplnka, ktorá je srdcom budovy na Masarykovej ulici, je zasvätená práve tejto blahoslavenej. Arcibiskup Budapešti a Ostrihomu a prímas Maďarska relikvie daroval za prítomnosti košického arcibiskupa metroplita Bernarda Bobera.
21.03.2018 - 11:07

Komorný orchester Zoe a spisovateľ Daniel Hevier spojili sily a oslávili život

Komorný orchester Zoe a Daniel Hevier spojili svoje sily, aby oslávili dar života. Stalo sa tak v Primaciálnom paláci v Bratislave počas benefičného koncertu za život. Pripravilo ho Fórum života v rámci kampane Deň počatého dieťaťa. Zrkadlovou sieňou zaznelo dielo Sabat mater od Giovaniho Pergolesiho v kombinácii s textami známeho spisovateľa.
21.03.2018 - 10:01

Tridsiate výročie od Sviečkovej manifestácie si pripomenú viacerými akciami

Slovensko si tento rok 25. marca pripomenie tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.
21.03.2018 - 09:05

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa uskutoční manifestácia za život

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa pred tridsiatimi rokmi odohrala veľká sviečková manifestácia. Tisícky ľudí vydali svedectvo o živote v spravodlivosti a pravde. V tichu sa modlili pri zapálených sviečkach za náboženskú a občiansku slobodu a tak urobili prvý rozhodujúci krok k slobodnej spoločnosti pre všetkých.
21.03.2018 - 08:01

Pápež František vyzval mladých bojovať proti mentalite využívania ženy

Svätý Otec pri stretnutí s účastníkmi predsynodného stretnutia v Ríme v pondelok 19. marca odpovedal na otázky zástupcov mladých z viacerých kontinentov. Jednu z otázok pápežovi adresovala mladá Nigérijčank, ktorá je bývalou obeťou obchodovania s ľuďmi. Svätému Otcovi vysvetlila ako pred štyrmi rokmi prišla do Talianska.
20.03.2018 - 21:47

Utorková ranná homília: Na prekonanie životných púští treba hľadieť na kríž

V ťažkých chvíľach, keď máme smutné srdce alebo sme unavení cestou života, treba hľadieť na kríž a nie šomrať proti Bohu, lebo tak si otravujeme dušu. O tomto dnes hovoril pápež František v homílii pri svätej omši v Dome sv. Marty. Svätý Otec v nej vychádzal z prvého liturgického čítania z Knihy Numeri.
20.03.2018 - 21:25

Pápež František kondoloval po smrti škótskeho kardinála Keitha O´Briena

Pápež František zaslal kondolenčný telegram v súvislosti so smrťou kardinála Keitha Patricka O´Briena škótskej arcidiecéze Saint Andrews a Edinburg. Osemdesiatročný škótsky kardinál zomrel v pondelok v nemocnici vo Veľkej Británii. „Jeho dušu odporúčam milosrdnej láske Boha," piše Svätý Otec.
20.03.2018 - 21:03

Saleziánsky misionár zo severu Kene - Korr bude mať besedy po Slovensku

Na pozvanie občianskeho združenie SAVIO v rámci verejnej zbierky Tehlička prišiel na Slovensko saleziánsky misionár zo severu Kene – Korr, don Luke Mulayinkal, známy tiež ako Shajan Philip. Podelí sa so svojimi skúsenosťami a vydá aj svedectvo o živote v krajine, kde dážď je požehnaním.
20.03.2018 - 20:01

Bohoslovci zo seminára v Barcelone približujú svoje povolanie cez video

Bohoslovci z kňazského seminára v Barcelone sa rozhodli priblížiť svoje povolanie prostredníctvom videa. O svojom vzťahu s Bohom svedčia v každodenných okolnostiach života.
20.03.2018 - 18:55

Ochotníci poukázali na príbehy z Biblie, ktoré sú aktuálne aj v súčasnosti

Ježišové slová z Evanjelia podľa Matúša : „A pretože sa rozmnoží neprávosť, v mnohých vychladne láska“, inšpirovali tvorcov muzikálu, ktorý stvárnil Námestovský ochotnícky súbor. Poukázali v ňom na príbehy z Biblie, ktoré sú aktuálne aj v súčasnosti. Na javisku vystúpilo 13 hercov v sprievode živej kapely.
20.03.2018 - 17:01

Spoločenstvo Agapé spustilo pre tých, čo túžia dôverovať Bohu, nový kurz

Žiť Božie kráľovstvo už tu na zemi! Volanie ísť viac do hĺbky a rásť vo viere prostredníctvom dlhodobejšieho vzdelávania. Aj tieto impulzy oslovili skupinu kresťanov, ktorí sa rozhodli byť nástrojom v Božích rukách.
20.03.2018 - 15:53